Nowy rekord i kolejny sukces Tomasza Józefiaka
- Szczegóły
22 marca 2023 r. odbyły się Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Ergometrze Wioślarskim.
Jest nam bardzo miło poinformować, że Nasz doktorant, Pan Tomasz Józefiak, wygrał te zawody w kategorii wagowej open. Więcej, wygrał te zawody już po raz piąty z rzędu. Ponadto pobił swój rekord życiowy, rekord zawodów i rekord Politechniki Łódzkiej!
Dystans 1000m pokonał w czasie 2'55,2".
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Laureaci XIX konkursu im. prof. W. Krysickiego "W Świecie Matematyki"
- Szczegóły
Zakończył się XIV Konkursu im. prof. W. Krysickiego "W Świecie Matematyki". Lauraetami XIV Konkursu zostali:
I miejsce - Kacper Wadas (Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej), który uzyskał również tytuł Mathematicus Mega-Mentis Konkursu
II miejsce - Tomasz Stefaniak (III Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybynalskim)
III miejsce - Dominik Młynarczyk (Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego)
Serdecznie gratulujemy Laureatom!!!
Laureaci Konkursu im. Prof. Włodzimierza Krysickiego
- Szczegóły
W pierwszej edycji Konkursu im. Profesora Włodzimierza Krysickiego o nagrodę Dyrektora Instytutu Matematyki PŁ na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z matematyki stosowanej jury postanowiło przyznać dwie nagrody. Sponsorem nagród w wysokości 6000 zł jest firma Rossmann.
Laureatką nagrody na najlepszą pracę licencjacką została Pani Patrycja Rękorajska za pracę pt. Metody segmentacji klientów (opiekun: dr hab. inż. Przemysław Gordinowicz).
Laureatką nagrody na najlepszą pracę magisterską została Pani Agnieszka Augustyniak za pracę pt. Funkcje agregujące i ich zastosowania w matematyce aktuarialnej (opiekun: dr hab. inż. Marek Kałuszka, prof. PŁ).
Więcej informacji
Laureaci ogólnopolskiego Konkursu im. Mariana Rejewskiego
- Szczegóły
W trzeciej ogólnopolskiej edycji Konkursu im. Mariana Rejewskiego o nagrodę Rektora Politechniki Łódzkiej na najlepszą pracę magisterską z matematyki stosowanej jury postanowiło przyznać jedną nagrodę główną w wysokości 6 000 złotych oraz jedno wyróżnienie. Fundatorami nagród są MakoLab oraz Quantum Blockchains.
Laureatem nagrody został Pan Jakub Woźnicki z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę pt. On some problems in fluid mechanics (opiekunowie: prof. dr hab. Piotr Gwiazda, prof. dr hab. Agnieszka Świerczewska-Gwiazda).
Wyróżnienie otrzymał Pan Jan Osowski z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę pt. Stochastyczny model rozwoju epidemii, porównanie z modelem deterministycznym i model „hybrydowy” (opiekun: prof. dr hab. Wojciech Niemiro).
Aleksandra Świątczak otrzymała grant z programu NAWA STER
- Szczegóły
Aleksandra Świątczak, nasza doktorantka, otrzymała grant z programu NAWA STER, który zostanie przeznaczony na 3 miesięczną mobilność na Uniwersytecie w Debreczynie (Węgry).
Uniwersytet w Debreczynie jest najstarszą nieprzerwanie działającą instytucją szkolnictwa wyższego na Węgrzech od czasu jej powstania w 1538 roku. Studiuje na niej około 30 000 studentów, w tym 6 000 zagranicznych. Wśród jej pracowników jest wielu badaczy z teorii równań i nierówności funkcyjnych, część z nich prowadzi wspólne badania z matematykami z Politechniki Łódzkiej. Osobą, z którą nawiążę współpracę jest prof. Eszter Novák-Gselmann, uznana specjalistka w tematyce derywacji i entropii.
Serdecznie gratulujemy!
Janek Ostalski i jego muzyczne pasje
- Szczegóły
Janek Ostalski jest na II roku studiów magisterskich na kierunku Matematyka Stosowana ze specjalnością Analiza Danych w Biznesie i Logistyce. Jego życie poza Politechniką Łódzką przepełnione jest muzyką.
Trąbka jest jego głównym instrumentem, ale gra również na gitarze, perkusji oraz syntezatorach. Regularnie koncertuje, nagrywa oraz komponuje. Janek jest laureatem lokalnych oraz ogólnopolskich konkursów muzycznych, w tym ostatnio wraz z kwintetem jazzowym Kosmos na festiwalu Lublin Jazz Festival. Udziela się również w postpunkowym zespole Kresy, duetach o zmiennych składach oraz projektach solowych przepełnionych dźwiękami trąbki oraz elektroniką. W muzyce najważniejsza jest dla niego wykreowana przestrzeń, której ogromny ładunek jest idealnym miejscem na uzewnętrznianie swoich wartości upakowanych w melodie i frazy często inspirowane powojennym onirycznym kinem europejskim oraz osobistymi przeżyciami.
Nagroda Rektora PŁ za publikację dla Bartosza Bartoszka
- Szczegóły
Student Matematyki Stosowanej Bartosz Bartoszek otrzymał w listopadzie 2022 roku nagrodę Rektora PŁ ramach programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” za publikację:
B.Bartoszek, R. Dlugosz, On a multiplicative distribution of functions in complex plane, Aequationes Mathematicae 2022, https://doi.org/10.1007/s00010-022-00903-4
Publikacja dotyczy problemu jednoznacznego rozkładu pewnych funkcji zespolonych na iloczyn dwóch czynników posiadających pewien rodzaj symetrii. Faktoryzacja ta jest odpowiednikiem znanego jednoznacznego rozkładu funkcji na sumę części parzystej i nieparzystej. Rozważany w publikacji rozkład zastosowano do rozwiązania pewnych równań funkcyjnych, w szczególności równania typu Schrödera oraz do charakteryzacji rodziny odwzorowań biholomorficznych koła jednostkowego na obszary gwiaździste. Wyniki z powyższej pracy były przedstawiane podczas VIII Międzynarodowej Konferencji Matematyczno-Informatycznej „Congressio-Mathematica”, Olsztyn 2022.
Publikacja studenta B. Bartoszka jest rozszerzeniem jego pracy licencjackiej pod kierunkiem dr inż. Renaty Długosz z CMF PŁ.
Tomasz Józefiak i wspinaczka sportowa
- Szczegóły
Jest nam niezmiernie miło pochwalić się kolejnym sukcesem sportowym naszego doktoranta!
Pan Tomasz Józefiak zdobył srebrny medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego we Wspinaczce Sportowej. Zawodnicy ścigali się w wejściu na 10 metrową ścianę na czas. Najszybszy rezultat Pana Tomasza Józefiaka wyniósł nieco ponad 9 sekund.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Piotr Juszczyk najmłodszym autorem publikacji w dyscyplinie matematyka
- Szczegóły
Student matematyki stosowanej Politechniki Łódzkiej pan Piotr Juszczyk opublikował pracę pt.: Remarks on the infinite-dimensional counterparts of the Darboux theorem w wysoko punktowanym czasopiśmie Mathematical Methods in the Applied Sciences. Współautorem tej pracy jest prof. Wojciech Kryszewski.
Piotr Juszczyk jest bardzo młodym człowiekiem: studiuje na III roku studiów I stopnia, a w styczniu 2023 r. skończy dopiero 22 lata. Jest szansa, ze jest najmłodszym autorem publikacji na naszej uczelni.
Pragniemy Piotrowi pogratulować i życzyć Mu wielu dalszych znaczących osiągnięć naukowych!
Ta współautorska praca dotyczy nieskończenie-wymiarowych uogólnień twierdzenia Darboux, które -- w klasycznej wersji -- orzeka o istnieniu punktów krytycznych różniczkowalnej funkcji rzeczywistej określonej na przedziale, o ile na krańcach przedziału pochodne (jednostronne) przyjmują wartości różnych znaków. W pacy zbadano istnienie zer dla różnego typu pochodnych (np. subróżniczek Hadamarda, Clarke'a, Clarke'a-Rockafellara) dla niegładkich (a więc nieróżniczkowalnych w sensie Frécheta) funkcjonałów określonych na domkniętych podzbiorach przestrzeni Banacha. Istotną trudność stanowił inherentny brak zwartości, co zostało rekompensowane założeniami typu warunków Palais-Smale'a. Założenie o różnych znakach pochodnej zostało zastąpione warunkami typu styczności (w sensie Bouliganda-Painléve) subgradientów do dziedziny. Ponadto w pracy podano twierdzenia dotyczące tzw. uogólnionych punktów równowagi oraz zer dla operatorów monotonicznych, a więc -- w szczególności -- odwzorowań gradientowych.
Agnieszka Widz otrzymała grant z programu NAWA STER
- Szczegóły
Agnieszka Widz, nasza doktorantka, otrzymała grant z programu NAWA STER, który zostanie przeznaczony na półroczną mobilność.
Instytut Fieldsa w Toronto jest znany na całym świecie ze wzmacniania współpracy matematycznych, wspierania innowacji i stwarzania możliwości uczenia się matematyki od najwybitniejszych specjalistów. Podstawowymi działaniami Instytutu są programy tematyczne, z których każdy trwa od jednego do sześciu miesięcy. Są one skierowane do matematyków z całego świata, w tym doktorantów, stypendystów podoktoranckich oraz starszych i uznanych naukowców. Głównym celem programów tematycznych jest skupienie w jednym miejscu naukowców o wspólnych zainteresowaniach i stworzenie im warunków do podjęcia współpracy. Aby wspierać te cele, pracownicy Instytutu organizują regularne warsztaty, konferencje i zaawansowane kursy dla absolwentów. Celami mobilności są poszerzenie wiedzy w zakresie teorii mnogości, teorii modeli, teorii Ramseya, podniesienie kompetencji z zakresu teorii ergodycznej i kombinatoryki, dokończenie artykułów, które wymagają konsultacji z autorytetami z teorii mnogości, poszerzenie horyzontów naukowych, nawiązanie współpracy międzynarodowej, podniesienie jakości pracy doktorskiej poprzez podniesienie kwalifikacji naukowych doktorantki.
Serdecznie gratulujemy!
Kolejny sukces sportowy Tomasza Józefiaka
- Szczegóły
W dniu 2 grudnia 2022 roku odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Politechniki Łódzkiej w Podciąganiu na Drążku o Puchar Dyrektora Centrum Sportu.
Nasz doktorant, Tomasz Józefiak, pobił rekord tych zawodów i wygrał je w klasyfikacji OPEN (a tym samym także w swojej wadze) z wynikiem 55 podciągnięć (w tym 29 nachwytem i 26 podchwytem).
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
Sukcesy naszych studentów na konferencji OMatKo!!!
- Szczegóły
W dniach 26-27 listopada 2022 we Wrocławiu odbyła się Ogólnopolska Matematyczna Konferencja Studentów OMatKo!!!. Aż 13 członków Koła Naukowego Matematyków PŁ pojechało do Wrocławia! Spośród 17 referatów studenckich z bloku matematyki teoretycznej aż 5 wygłosili członkowie Naszego koła, mianowicie: Krzysztof Caban, Mateusz Lichman, Patryk Nitkowski, Michał Pawlikowski, Agnieszka Widz.
Miło nam poinformować, że dwa referaty zostały docenione w konkursie na najlepszy referat z bloku matematyki teoretycznej: Agnieszka Widz zajęła I miejsce w tym konkursie (referat pt. Punkt motyla. Czyli ostatni ciąg zbieżny), Mateusz Lichman zajął II miejsce (referat pt. Funkcje mierzalne i sup-mierzalne, duże algebry i dodatkowe aksjomaty).
Gratulujemy!
Kolejne sukcesy sportowe naszego doktoranta Tomasza Józefiaka
- Szczegóły
19.11.2022 odbyły się Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa Uczelni Wyższych w Ergometrze Wioślarskim w Kaliszu. Pan Tomasz Józefiak pokonał dystans 500 m w czasie 1’22,5”, zdobywając srebrny medal w tych zawodach (był jedynie 0,1” wolniejszy do zwycięzcy).
20.11.2022 miały miejsce ostatnie zawody z serii I Łódzkich Biegów Towerruningowych. Wbiegnięcie na drugi najwyższy budynek w Łodzi (poza Łódzką Katedrą) – Hi Piotrkowska – o wysokości 82,5 m zajęło Panu Tomaszowi Józefiakowi tylko 1’46”. Pokonał w tym czasie 421 schodów (19 pięter). Tym samym udało mu się zdobyć brązowy medal w klasyfikacji generalnej tych zawodów z czasem łącznym 4’13” na 51 pięter, 1149 schodów, 222 m przewyższenia.
23.11.2022 Pan Tomasz Józefiak wziął udział w Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Ergometrze Wioślarskim. Wygrał te zawody w wadze open mężczyzn, już po raz 4-ty z rzędu, a dystans 1000 m pokonał w czasie 2’58,0”, z przeszło 10 sekundową przewagą nad srebrnym medalistą.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Mateusz Lichman laureatem programu stypendialnego Fundacji Politechniki Łódzkiej
- Szczegóły
Z przyjemnością informujemy, że Nasz student, Pan Mateusz Lichman, został laureatem X edycji konkursu o stypendium programu stypendialnego Fundacji Politechniki Łódzkiej pn. „Stypendia do potęgi”. Wręczenie stypendiów obyło się 22 listopada podczas uroczystej gali. Spośród 130 złożonych wniosków wyłonionych zostało 16 zwycięzców. Pan Mateusz Lichman jest jednym z dwóch laureatów z Wydziału FTIMS.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dr Jarosław Swaczyna otrzymał grant MINIATURA
- Szczegóły
W ramach grantu Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 6 zatytułowanego ,,Układy dynamiczne o znikającej pochodnej - staż naukowy" dr Jarosław Swaczyna planuje odbyć miesięczny staż u Profesora Krzysztofa Ciesielskiego z West Virginia University. Podczas tego stażu będzie badał dość paradoksalne zachowanie układów dynamicznych określonych na zbiorze Cantora, gdzie wobec braku spójności nawet spełnianie silnych warunków lokalnego zwężania nie pociąga ściągania całego układu do punktu - inaczej niż w przypadku układów określonych na przedziale. Szczególnie interesować go będą dodatkowe własności, jakie może mieć zbiór na którym określony jest taki układ dynamiczny.
Serdecznie gratulujemy!
Prof. Jacek Jachymski i skyrunning
- Szczegóły
Skyrunning to biegi wysokogórskie o trasach prowadzonych po ścieżkach, skałach - czasami z elementami wspinaczki, śniegu i lodowcach (nawierzchnia asfaltowa nie może przekraczać 15% dystansu), z odcinkami powyżej 2000 m n.p.m.
2 lipca br. w Tatrach odbyły się X Mistrzostwa Polski w Skyrunningu na trasie liczącej 32 km, z sumą przewyższeń 2218 m, biegnącej z Krupówek przez Nosal, Kuźnice, schronisko Murowaniec, przełęcze Karb i Świnicką, Kasprowy Wierch, Myślenickie Turnie, Kuźnice, Kalatówki i dolinę Białego, z metą w Parku Miejskim w Zakopanem. Startujący w tym biegu prof. Jacek Jachymski pokonał trasę w 5 godz. i 28 min. zdobywając tytuł mistrza Polski w kategorii M60.
Więcej o tych zawodach na stronie:
http://www.podhale-sport.pl/s,doc,66009,1,1779.html
Dwa tygodnie później prof. Jachymski ukończył ekstremalny bieg wysokogórski w Alpach Szwajcarskich, Eiger Ultra Trail E250, ze startem i metą w miejscowości Grindelwald położonej pod słynną, północną ścianą Eigeru (3970 m n.p.m.). Dystans biegu to 250 km, a suma przewyższeń wynosi 18000 m. Trasa była trudna technicznie, zawierała odcinki powyżej 2800 m i była nieoznakowana, co wymagało używania nawigacji. Nisko w dolinach temperatura przekraczała 35 stopni. Ze względów bezpieczeństwa można było startować tylko w zespołach, dwu- lub trzyosobowych. Dwuosobowy zespół prof. Jachymskiego pokonał trasę w 92 godz. i 16 min., przebywając w wyniku kilku pobłądzeń 260 km i zajmując ostatecznie 36. miejsce na 51 startujących zespołów. Prof. Jachymski okazał się być najstarszą osobą wśród osób, które ukończyły bieg. W czasie zawodów spał łącznie niewiele ponad dwie i pół godziny oraz spalił 36000 kcal. Dlatego rekomenduje ten bieg wszystkim, którzy w krótkim czasie chcą zrzucić zbędne kilogramy : ).
Więcej informacji na stronie: https://eiger.utmb.world/races-runners/races/E250
Prof. Jacek Jachymski na światowej liście 2% najczęściej cytowanych naukowców
- Szczegóły
W październiku br. wydawnictwo Elsevier udostępniło zaktualizowaną bazę danych autorów najczęściej cytowanych na świecie. Baza zawiera dwie listy rankingowe: na obu z nich znajdują się nazwiska 2% najczęściej cytowanych naukowców. Pierwsza z nich uwzględnia tylko cytowania w publikacjach, które ukazały się w 2021 r., a druga cytowania w całym okresie kariery naukowej.
Prof. Jacek Jachymski, jako jeden z 17 naukowców Politechniki Łódzkiej, znalazł się na obu listach rankingowych. W swojej wypowiedzi prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Albrecht, przyznał, że również badania o charakterze podstawowym prowadzone na Politechnice Łódzkiej charakteryzują się wysoką jakością i są dostrzegane przez międzynarodowe środowisko naukowe, wzmacniając prestiż i rozpoznawalność naszej uczelni.
Więcej informacji na stronie: Link do strony
Konkursu Łódzki[a] Programista[ka] Roku
- Szczegóły
Trwa konkursu Łódzki[a] Programista[ka] Roku organizowany przez ICT Polska Centralna Klaster. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych programistów - zarówno wśród łódzkich studentów, jak i przedstawicieli łódzkich firm IT.
Regulamin Konkursu Pobierz
Plakat Pobierz
Ślubowanie doktorantów Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ
- Szczegóły
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Politechnice Łódzkiej odbyło się ślubowanie doktorantów Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ (ISD PŁ). ISD PŁ kształci doktorantów w dwunastu dyscyplinach. W tym roku Tomasz Józefiak oraz Kamil Wiśniewski przeszli pomyślnie przez proces rekrutacji do ISD PŁ w dyscyplinie matematyka.
W imieniu doktorantów ISD PŁ w dyscyplinie matematyka uroczyste ślubowanie złożył Pan Tomasz Józefiak.
Nowym doktorantom życzymy sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i naukowym!
Piotr Juszczyk otrzymał nagrodę Student Roku
- Szczegóły
W tym roku, student Matematyki Stosowanej, Pan Piotr Juszczyk otrzymał nagrodę „Student Roku”, ważne wyróżnienie przyznawane na Politechnice Łódzkiej. Nagrodę otrzymują studenci poszczególnych wydziałów w uznaniu ich osiągnięć akademickich, a także działalności organizacyjnej. Wyróżnieni studenci otrzymali najlepsze wyniki spośród studentów wszystkich kierunków prowadzonych na danym wydziale. Z wydziału FTIMS nagrodę otrzymało w tym roku wyjątkowo dwóch studentów: Piotr Juszczyk oraz Kacper Wiśniewski, którzy uzyskali równorzędne wyniki.
Serdecznie gratulujemy!
8. Kongres Młodych Matematyków Polskich
- Szczegóły
W niedzielę zakończył się 8. Kongres Młodych Matematyków Polskich. Kongres odbywał się na Politechnice łódzkiej oraz na Uniwersytecie Łódzkim. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów szkół średnich z całej Polski zainteresowanych matematyką. Byli to najzdolniejsi młodzi matematycy, wielu z nich to laureaci olimpiad i konkursów matematycznych.
Kongres został zorganizowany w stylu prawdziwej konferencji naukowej, odbyły się wykłady plenarne, wystąpienia uczniów, przerwy kawowe i oczywiście wydarzenia towarzyszące: zwiedzanie EC1, a także gra miejska „Ślepy Maks” zorganizowana przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.
Do wygłoszenia wykładów plenarnych zaproszono znanych z popularyzacji matematyki profesorów polskich uczelni, a także Tomasza Czajkę, pracującego m.in. dla Elona Muska, wybitnego polskiego informatyka (jednego z bohaterów słynnego mema „impreza u informatyków”). Jedynym łódzkim prelegentem był dr hab. Marek Kałuszka z Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej.
Kategoria naukowa A dla dyscypliny matematyka
- Szczegóły
Minister Edukacji i Nauki decyzją nr 451/603/2022 z dnia 26.07.2022 przyznał Politechnice Łódzkiej kategorię naukową A w dyscyplinie matematyka.
Decyzja ta, po uprawomocnieniu w ciągu 30 dni od jej doręczenia, zakończyła proces ewaluacji naukowej za lata 2017-21 w kryteriach I-III. W konsekwencji dyscyplina matematyki PŁ znalazła się w prestiżowym gronie jednostek matematycznych z kategorią A.
Zgodnie z przepisami podmioty, które w danej dyscyplinie uzyskały kategorię naukową A+, A albo B+, mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w danej dyscyplinie.
Czytaj więcej: Kategoria naukowa A dla dyscypliny matematyka
Konferencje: Nowy Sad, Serbia
- Szczegóły

Więcej informacji o samych konferencjach można znaleźć na stronie https://sites.dmi.uns.ac.rs/settop/2022/default.html
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022
- Szczegóły
W rankingu Perspektyw 2022 wysoko uplasowały się kierunki studiów znajdujące się w ofercie Wydziału FTIMS: Fizyka techniczna – 6. miejsce, Informatyka stosowana – 6. miejsce, Matematyka stosowana – 7. miejsce.
Wpływ na ocenę kierunków mają czynniki takie jak losy absolwentów na rynku pracy, potencjał akademicki i dydaktyczny oraz potencjał naukowy.
Politechnika Łódzka uplasowała się na 5. miejscu wśród uczelni technicznych w Polsce.
Zobacz więcej
Uroczystość wręczenia nagród im. prof. Urszuli Ledzewicz
- Szczegóły
21 czerwca JM Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, wręczył Nagrody Politechniki Łódzkiej im. prof. Urszuli Ledzewicz za najlepszą pracę doktorską z zastosowań matematyki. Uroczystość odbyła się w Rektoracie Politechniki Łódzkiej. Przed wręczeniem nagród odbyło się uroczyste seminarium, na którym laureaci przedstawiali wyniki swoich prac doktorskich.
Fundatorem nagrody jest prof. Urszula Ledzewicz. W tym roku miała miejsce już IV edycja Konkursu, który organizowany jest pod patronatem honorowym JM Rektora PŁ oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Tomasza Józefiaka sukces w towerrunningu
- Szczegóły
12 czerwca 2022 odbyły się I Łódzkie Zawody Towerrunningowe. Czym jest towerrunning? Są to zawody biegowe... we wbieganiu po schodach! W tym przypadku zawodnicy mieli do pokonania 320 schodów 14 pięter Orion Business Tower Łódź.
Pan Tomasz Józefiak pokonał ten dystans w czasie 58 sekund i zdobył brązowy medal! Wyprzedzili go jedynie medaliści Mistrzostw Polski w bieganiu po schodach (i to zaledwie różnicą 1 i 2 sekund)!
Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!
Spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec
- Szczegóły
4 czerwca 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec. O swoich badaniach i sukcesach opowiadali:
dr hab. inż. Ewa Skrzetuska, prezentacjia pt. Zdrowe społeczeństwo- czyli jak chronić i monitorować ludzki organizm.
Lodz Solar Team, prezentacja pt. O pojeździe napędzanym energią słoneczną zbudowanym przez studentów.
Po wykładach odbyła się prezentacja bolidów Eagle One oraz Eagle Two. Można było robić sobie w bolidach zdjęcia!
Następne spotkanie w październiku. Zapraszamy!
Tomasz Józefiak i podciąganie na drążku
- Szczegóły

Profesor Christian Pötzsche gościem Instytutu Matematyki
- Szczegóły
W dniach 18-25.05.2022 gościł w Instytucie Matematyki Profesor Christian Pötzsche z Universität Klagenfurt w Austrii w ramach programu Erasmus+ .
Prof. Pötzsche wygłosił na seminariach referaty zatytułowane: "Topological decoupling and linearization of nonautonomous evolution equations" (18.05.2022) oraz "From invariant manifolds to invariant fiber: Numerical dynamics of integrodifference equations" (24.05.2022).
Ponadto, prof. Pötzsche wygłosił dla studentów Matematyki Stosowanej II stopnia, semestr II wykład zatytułowany "Dido's Problem".
Zajęcia: Projektowanie narzędzi business intelligence
- Szczegóły

Marceli Zieliński: sukces sportowy Naszego studenta
- Szczegóły
W dniach 16-17 maja 2022 roku na boiskach Ośrodka Hutnik Aktywnej Warszawy rozegrano półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn. W turnieju wzięło udział 9 drużyn. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy i dwie najlepsze z każdej mogły liczyć na awans. W gronie uczelni, które wywalczyły promocję znalazła się reprezentacja Politechniki Łódzkiej w składzie której jest Marceli Zieliński.
Gratulujemy!
Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej rozegrany zostanie w Gdańsku w dniach 19-23 czerwca. Powodzenia!
Akademicka Łódź Matematyczna
- Szczegóły
Polskie Towarzystwo Matematyczne we współpracy z Instytutem Matematyki Politechniki Łódzkiej oraz Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego z finansowym wsparciem Centrum OPUS i Urzędu Miasta Łodzi, organizuje cykl spotkań z matematyką pod nazwą Akademicka Łódź Matematyczna. Składają się na niego:
Poznaj piękno matematyki... i studiuj ją w Łodzi! - wykłady, prezentacje i spotkania w szkołach ponadpodstawowych województwa łódzkiego od maja do listopada 2022 roku.
Całodniowe spotkanie Matematyka po Łódzku z uczniami w murach obu uczelni 21 października 2022.
Celem projektu jest zachęcenie uczniów z regionu łódzkiego do studiowania matematyki właśnie w Łodzi, przekonanie ich o uniwersalności takiego wykształcenia oraz przedstawienie perspektyw zawodowych po ukończeniu studiów matematycznych.
Więcej informacji
Nasza studentka Julia Komorowska i jej sukcesy w karate
- Szczegóły
W dniach 07-08.05.2022 r. w Warszawie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate. Pani Julia Komorowska zdobyła:
Złoty medal w kumite drużynowym kobiet (w drużynie wraz z Kingą Harast i Dorotą Banaszczyk)
Srebrny medal w kumite indywidualnym kobiet - 50kg
Jednocześnie reprezentacja Politechniki Łódzkiej zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów.
Gratulujemy!
Sukcesy Naszych studentów w Krakowie
- Szczegóły
W dniach 6-8 maja 2022 odbyła się w Krakowie Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki, czyli ogólnopolska studencka konferencja naukowa organizowana przez Koło Matematyków Studentów UJ. Nasi studenci zajęli na tej konferencji pierwsze trzy miejsca w konkursie na najlepszy referat.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!
Miejsca na podium zajęli:
Pierwsze miejsce Agnieszka Widz (doktorantka w IM PŁ), referat pt. Zagrajmy w grę… (o grze Banacha-Mazura),
Drugie miejsce Antoni Brożyna referat pt. Aksjomat szyty na miarę
Trzecie miejsce ex equo Mateusz Lichman referat pt. Złożoność rzutowa w przestrzeniach polskich i twierdzenie Rolle’a,
Referaty wygłosili także nasi studenci:
Michał Pawlikowski, referat pt. Charakteryzacje różnych struktur związane ze zbiorem liczb wymiernych;
Patryk Sagalara, referat pt. Liczby (nie)pierwsze i małe twierdzenie Fermata;
Anita Zgorzelska laureatką konkursu im. prof. Urszuli Ledzewicz
- Szczegóły
W czwartej ogólnopolskiej edycji Konkursu o Nagrodę Politechniki Łódzkiej im. Profesor Urszuli Ledzewicz z dziedziny zastosowań matematyki jury postanowiło przyznać jedną nagrodę w wysokości 7 tysięcy złotych. Laureatką została pani doktor Anita Zgorzelska, autorka pracy „Badanie bifurkacji w pewnych wariacyjnych zagadnieniach mechaniki sprężystej”, obronionej na Politechnice Gdańskiej.
Gratulujemy!
Warsztaty dla 7. klas szkół podstawowych
- Szczegóły

Kolejne sukcesy Naszego studenta Tomasza Józefiaka
- Szczegóły
12 maja 2022 odbyły się Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Lekkoatletyce, podczas których rywalizowali między sobą studenci z PŁ, UŁ oraz UMED. Z przyjemnością informujemy, że Nasz student Tomasz Józefiak zdobył złoty medal w rzucie dyskiem i srebrny medal w pchnięciu kulą.
Gratulujemy!
Konferencja MathUp
- Szczegóły
W dniach 5-6 kwietnia 2022 odbyła się w Łodzi Konferencja Zastosowań Matematyki MathUp. Gratulujemy Naszym studentom zdobytych nagród!
Studenci kierunku Matemtyka Stosowana, którzy zdobyli nagrody:
Natalia Drożdżal, Piotr Juszczyk (nagroda od firmy Commerzbank oraz Hycom), Jakub Łompieś (nagroda od firmy Hycom), Magdalena Młodzik (nagroda od firm Accenture oraz Walley - łyżwy-dobra zabawa), Magdalena Szafrańska (Puchar Dziekana wydziału WEEIA za najlepszy referat oraz nagroda od firmy Fujitsu).
Więcej informacji:
https://im.p.lodz.pl/pl/dla-studentow/sukcesy-studentow
https://www.facebook.com/MathUpConference/
Spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec
- Szczegóły
23 kwietnia 2022 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec. Dwa wykłady popularnonaukowe wygłosili : prof. dr hab. inż. Piotr Ulański Jak leczyć "nieuleczalne" choroby - czyli jak chemicy i nanotechnolodzy współtworzą współczesną medycynę oraz inż. Aleksandra Bednarek Od długodystansowca do naukowca. Na zakończenie zwiedziliśmy z przewodnikiem kampus B Politechniki Łódzkiej.
Kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec już 4 czerwca, zapraszamy!
Więcej informacji
Tomasz Józefiak otrzymał stypendium naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego
- Szczegóły
Marszałek Województwa Łódzkiego już po raz szesnasty nagrodził uczniów i studentów z regionu łódzkiego za znaczące osiągnięcia na polu nauki przyznając im jednorazowe stypendia naukowe.
Jest nam niezmiernie miło poinformaować, że Nasz student, Tomasz Józefiak, otrzymał stypendium naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego. Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji
Strona 1 z 3