Badania naukowe czynią nasze życie łatwiejszym, umożliwiają odkrywanie nowych, niedostępnych wcześniej miejsc lub rzeczy, przyczyniają się do rozwoju całej naszej cywilizacji. Podczas spotkań z cyklu Zawód Naukowiec dowiesz się jak nowe odkrycia naukowe i wynalazki kształtują i zmieniają otaczającą nas rzeczywistość.
Naukowcy poszukują odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Łączy ich pasja oraz ciekawość poznania i badania świata. Podczas spotkań z cyklu Zawód Naukowiec naukowcy z Politechniki Łódzkiej będą opowiadać w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego z Nas, o swojej pracy. Dowiemy się jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości podąża się ścieżką ku nowym odkryciom, które zmieniają nasz świat, a niejednokrotnie nas samych.
Spotkania odbywają się w wersji hybrydowej : stacjonarnie i zdalnie. Spotkania skierowane są dla młodzieży w wieku 13+ oraz osób dorosłych.
Zapraszamy wszystkich Państwa na niezapomnianą wyprawę do Świata Nauki!
Spotkanie 3 CZERWCA 2023 (sobota) godzina 11:00
STACJONARNIE
Miejsce : Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej, Kampus B, budynek B9, aula F10
Ważne! Zapisy - imienne zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniu prosimy przesyłać do pani dr Anny Olek na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
ZDALNIE
Aby dołączyć do spotkania kliknij na link : LINK DO SPOTKANIA
PROGRAM SPOTKANIA
11:00 Wystąpienia Naukowców
dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. PŁ Zanieczyszczenia powietrza w mieście - problem czy mit.
Maciej Wnuk Chemia w praktyce - pokazy doświadczeń chemicznych.
Chemia to dziedzina nauki, która jest nie tylko ciekawa, ale potrafi być także widowiskowa. Metale używane przez nas na co dzień w odpowiednich warunkach mogą się palić. Niektóre substancje, pomimo że łatwo je wytworzyć, są tak niestabilne, że po chwili same rozkładają się z hukiem. A niektóre po samym zetknięciu się ze sobą wydzielają spore ilości energii. Podczas pokazów zostaną zaprezentowane doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem substancji szeroko wykorzystywanych w chemii wraz z objaśnieniem zachodzących zjawisk.
Robert Cichowicz jest profesorem uczelni na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zajmuje się przede wszystkim wpływem różnych źródeł zanieczyszczeń na zdrowie, środowisko i infrastrukturę techniczną oraz budynek, w tym szczególnie interesuje go jakość powietrza atmosferycznego/zewnętrznego i wewnętrznego w pomieszczeniach, w których funkcjonują instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz różne inne zagadnienia związane z instalacjami budowlanymi (wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi, grzewczymi oraz sieciami ciepłowniczymi), które wykorzystują odnawialne źródła energii. Jest Dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz Kierownikiem Zakładu Techniki Ogrzewczej, Wentylacyjnej i Ochrony Powietrza. Od roku 2000 jest opiekunem/założycielem Studenckiego Koła Naukowego "Wentylator". Jest również Prezesem Zarządu Łódzkiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych. W roku 2016 otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wolny czas najchętniej spędza z żoną i synami, pływając lub odkrywając nowe, nieznane miejsca/tereny.
Maciej Wnuk jest studentem VI semestru nanotechnologii i przewodniczącym sekcji eksperymentalnej koła naukowego NANO. Pasję do chemii zapoczątkowało u niego zrozumienie, że podstawowe cegiełki otaczające świat, nie różnią się od zabawek, które można rozłożyć, zrozumieć i złożyć w coś nowego. Jego pasją jest gotowanie, w której wykorzystuje wiedzę o budowie i zachowaniu się składników. Dzięki czemu potrafi z nich wyciągnąć jak najwięcej aromatu i przyjemną konsystencję.
Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszej stronie w zakładce : Rejestracja. Dzięki temu będziemy mogli Państwa powiadomić o wydarzeniach popularyzujących naukę, konkursach oraz innych spotkaniach organizowanych przez Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej.
Kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
POPRZEDNIE SPOTKANIA
11 MARCA 2023 (sobota)
11:00 Wystąpienia Naukowców
prof. Anna Fabijańska Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą Świat.
Już od dłuższego czasu zdjęcia i filmy są czymś więcej niż tylko przywołaniem ulubionych wspomnień. Wraz z rozwojem technologii, obrazy cyfrowe i filmy to także sposób na przechowywanie danych, które można automatycznie przetwarzać i interpretować. Zajmuje się tym wizja komputerowa, która wyposaża komputery w zdolność widzenia. Stosując algorytmy sztucznej inteligencji do analizy obrazów i filmów, komputery mogą klasyfikować obiekty i reagować - na przykład odblokowując smartfon po rozpoznaniu twarzy lub zatrzymując samochód autonomiczny po rozpoznaniu pieszego na drodze. Od filtrów twarzy na Snapchacie po wykrywanie chorób w płucach na zdjęciach medycznych, wizja komputerowa ma coraz więcej zastosowań, które zostaną przybliżone w ramach niniejszego wykładu.
mgr Tomasz Józefiak Jak dobrze zacząć i dobrze kontynuować trening w 2023 roku?
Podczas wykładu zostaną poruszone między innymi następujące kwestie: jak trenować, aby schudnąć; dobór ćwiczeń w celu zwiększenia masy mięśniowej; wyznaczanie diety idealnej; dlaczego każdy jest w stanie znaleźć czas i motywację do działania; jak trenować bezpiecznie i zdrowo; jak ćwiczyć bez wychodzenia z domu i bez użycia przyrządów; co zrobić, żeby cieszyć się z treningów. Wykład przeznaczony jest dla osób chcących zacząć swoją przygodę z treningiem, lub trenujących od niedawna i szukających progresu, aczkolwiek na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu wytrenowania i wyznaczonych celów.
Anna Fabijańska posiada tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Pracuje w Instytucie Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Jest również członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz byłym członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (kadencja 2016-2021). Jej zainteresowania naukowe dotyczą wizji komputerowej, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz przetwarzania i analizy obrazów cyfrowych. W szczególności, koncentrują się na opracowywaniu dedykowanych metod automatycznej analizy obrazów dla potrzeb aplikacji medycznych, przemysłowych oraz nauk o Ziemi i środowisku.
Tomasz Józefiak jest doktorantem w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej, testerem oprogramowania w Commerzbank AG, a po godzinach sportowcem – odnoszący sukcesy w kilku dyscyplinach, z których największym jest brązowy medal mistrzostw świata w pływaniu lodowym.
10 GRUDNIA 2022 (sobota)
11:00 Wystąpienia Naukowców
dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka Czy można w zdrowiu własnego żółwia przeżyć?
Barbara Lewandowska, Weronika Wnętkowska GUST - przydomowe turbiny wiatrowe
12:30 GUST Pokaz turbiny wiatrowej
Ilona Gałązka-Czarnecka jest adiunktem na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Od wielu lat zajmuje się projektowaniem żywności poprzez podwyższanie wartości odżywczej, aktywności biologicznej i jej trwałości. Ciekawym aspektem prowadzonych badań jest modelowanie właściwości kiełków roślinnych, surowców i produktów spożywczych z wykorzystaniem innowacyjnych procesów technologicznych m.in światła o różnej długości fali, PEF, promieniowania mikrofalowego. Ponadto zajmuje się również opakowaniami do żywności i produktów kosmetycznych, projektując je z wykorzystaniem aspektów zrównoważonego rozwoju. Od kilku lat prowadzi także badania nad owadami jadalnymi, które są dobrym źródłem białka i związków biologicznie aktywnych. Od blisko 30 lat jej wielką pasją są zagadnienia związane z odpowiednim zbilansowanym żywieniem człowieka podczas chorób nowotworowych oraz przewlekłych. Interesuje się sztuką współczesną. Lubi taniec i pływanie a także górskie wędrówki.
Barbara Lewandowska (na zdjęciu) jest studentką 5 semestru kierunku Mechanical Engenering na wydziale IFE. Swoją przygodę z GUST rozpoczęła rok temu i od tego czasu angażuje się w wiele wydarzeń i konferencji związanych z energią wiatrową. Miała już również przyjemność reprezentować PŁ na międzynarodowym konkursie w Holandii, gdzie zespół zdobył drugie miejsce. Aktualnie w kole naukowym zajmuje się koordynowaniem sekcji PR i dba o dobrą atmosferę w zespole. Ponadto, gra w akademickiej drużynie siatkówki. Trenuje już od 12 lat i bardzo się cieszy, że PŁ umożliwia jej kontynuowanie tej pasji.
Weronika Wnętkowska studiuje na kierunku Automatyka i Robotyka. Działa w kole dopiero od niedawna, należy do sekcji PR i biokompozytów. Interesuje się muzyką i często gra na skrzypcach, dodatkowo w wolnym czasie zgłębia tajniki kultury japońskiej. Motto życiowe: "Nasze życie zawsze pokazuje rezultat naszych dominujących myśli" - Soren Kierkegaard.
23 PAŻDZIERNIKA 2022 (sobota)
11:00 Wystąpienia Naukowców
dr inż. Elżbieta Habiera-Waśniewska Trendy w budownictwie - czyli jak projektować współcześnie, nie zapominając o rozwiązaniach tradycyjnych i historycznych
Ivan Iziumov, Kacper Kopycki Bioniczna proteza drukowana na drukarce 3D
12:30 dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. PŁ, dr inż. Maciej Dobrzański
Pokaz bezzałogowego statku powietrznego (drona) wykorzystywanego do pomiarów jakości powietrza
Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) w pomiarach i analizach jakości powietrza, można uzupełnić oraz rozszerzyć stan wiedzy o skali i poziomach zanieczyszczeń powietrza, a także zweryfikować wiarygodność istniejących stacjonarnych pomiarów zanieczyszczeń, które realizowane są w naziemnych stacjach monitoringu powietrza. W ramach pomiarów jakości powietrza można wykonać szczegółową analizę stanu aerosanitarnego względem wysokości nad poziomem terenu. Dzięki temu można zaobserwować różnice w stężeniu poszczególnych zanieczyszczeń powietrza na różnych wysokościach. W efekcie mogą powstać np. mapy zanieczyszczeń dla konkretnych obszarów, które pozwalają zdefiniować źródła problemów i mogą stać się pomocne przy przygotowywaniu planów naprawczych dla jakości powietrza.
Elżbieta Habiera-Waśniewska jest adiunktem na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne dotyczące konstrukcji tradycyjnych, szczególnie drewnianych oraz żelbetowych i zespolonych. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i jest czynnym inżynierem. Jest również członkiem Komisji Kwalifikacyjnej Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W wolnych chwilach lubi pływać i aktywnie spędzać czas z rodziną.
Simple Bionics to odpowiedź dwóch studentów Automatyki i Robotyki na rosnące zapotrzebowanie na przystępne cenowo protezy dłoni. Urządzenie proponowane przez Kacpra i Ivana to pełnoprawna proteza dłoni wyprodukowana w technologii druku 3D i obsługiwana przez algorytmy uczenia maszynowego. Projekt wygrał międzynarodowy konkurs RedBull Basement na etapie krajowym i zdobył uznanie sędziów w czasie światowego finału w Stambule oraz zainteresowanie wielu lokalnych inwestorów.
11 CZERWCA 2022 (sobota)
11:00 Wystąpienia Naukowców
dr hab. inż. Ewa Skrzetuska Zdrowe społeczeństwo- czyli jak chronić i monitorować ludzki organizm.
Bartosz Rus O pojeździe napędzanym energią słoneczną zbudowanym przez studentów.
12:30 Lodz Solar Team Prezentacja pojazdu napędzanego energią słoneczną Zobacz więcejEwa Skrzetuska jest profesorem uczelni na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Zajmuje się projektowaniem nowych materiałów tekstronicznych oraz materiałów funkcjonalnych, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia ludzkiego. Jest kierownikiem ds. technicznych laboratorium akredytowanego „LAB-TEX”, w którym wykonywane są badania materiałów tekstylnych między innym w celu uzyskania certyfikatu przez producentów na ich wyroby. W roku 2020 otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Lubi spędzać czas z synami. Szuka też wolnego czasu tylko dla siebie, aby zaszyć się gdzieś z książką popijając świeżo zaparzoną kawę. Swój wolny czas bardzo lubi spędzać podróżując, zwiedzając nowe miejsca, poznając nowe kultury i rozkoszując się naturą.
Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej. Połączył nas wspólny cel - budowa samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczna i chęć rozwoju elektromobilności w Polsce. Naszą misją jest zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego, nowoczesnego, bezemisyjnego samochodu z wykorzystaniem fotowoltaiki.
23 KWIETNIA 2022 (sobota)
11:00 Wystąpienia Naukowców
prof. dr hab. inż. Piotr Ulański Jak leczyć "nieuleczalne" choroby - czyli jak chemicy i nanotechnolodzy współtworzą współczesną medycynę.
inż. Aleksandra Bednarek Od długodystansowca do naukowca.
12:30 Filip Podgórski Zwiedzanie z przewodnikiem kampusu B Politechniki Łódzkiej Zobacz więcejPiotr Ulański jest profesorem chemii. Zajmuje się projektowaniem nowych biomateriałów, czyli materiałów, które mają zastosowanie w medycynie. Jest ekspertem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - agendy ONZ zajmującej się pokojowym wykorzystaniem energii atomowej. W roku 2016 otrzymał przyznawaną przez studentów nagrodę dla najlepszego nauczyciela akademickiego na Wydziale Chemicznym. Wolny czas spędza najchętniej czytając, podróżując, fotografując, wędrując po górach, a także grając w Scrabble z żoną i córką.
Aleksandra Bednarek studiuje inżynierię biomedyczną na Politechnice Łódzkiej (Wydział EEIA). Swoje pasje naukowe realizuje w zespole dr hab. inż. Doroty Bociągi, gdzie zajmuje się zastosowaniem druku 3D w inżynierii tkankowej, której celem jest zastępowanie i przywracanie podstawowych funkcji uszkodzonych tkanek. Poza nauką, pasją pani Aleksandry Bednarek jest również sport. Jako pierwsza Polka sięgnęła po potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych. Pokonała wpław kanał Catalina i kanał La Manche oraz opłynęła Manhattan.
...